Maldivler Nerede ve Başkent Male

Maldiv Adaları, Hint Okyanusu'nda ekvatorun tam üzerinde bulunan iki atol sırası içerisinde yer alır. Ülke 90,000 kilometre kareye yayılan 26 adet halka biçimli doğal atol çevresinde oluşmuş,

18 Mart, 00:03

Maldiv Adaları, Hint Okyanusu'nda ekvatorun tam üzerinde bulunan iki atol sırası içerisinde yer alır. Ülke 90,000 kilometre kareye yayılan 26 adet halka biçimli doğal atol çevresinde oluşmuş, 1190 mercan adasından meydana gelmektedir. Bu atol yapıları,okyanustan yükselen keskin bir çıkıntı üzerinde oluşmuş gizli ve benzersiz şekillerdir. Başkent Male bu takımadaların tam merkezinde yer almaktadır.

Maldivler'deki her bir atol, resif halkasını bölen derin kanallar ile bir lagünü çevreleyen mercan resifinden meydana gelmiştir. Bu atol halkası arasında bir dizi ada yer almaktadır ve her bir adanın lagünü çevreleyen kendi resifi bulunur. Adanın sayısız türdeki su altı canlısı ve gür mercanlar ile dolup taşan resifleri, adayı rüzgara ve adayı çevreleyen uçsuz bucaksız okyanusun dalga hareketlerine karşı korumaya alır. Resiflerin ve kanalların özel yapıları, bu civardaki sular hakkında yeterli bilgisi bulunmayan kişilerin buralardan geçişini neredeyse imkansız hale getirmektedir. 

Maldivler'in yüzde doksan dokuzu denizden oluşmuştur. Adaların sakinleri atoller boyunca uzanan yaklaşık 200 adada ikamet etmektedirler. Yaklaşık 180 adet ada turistik amaçlarla kullanılmakta iken diğer adalarda ya ikamet eden insan yoktur, ya da tarım veya diğer yaşamsal amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadırlar.

Maldivler Nerede ve Adalar Kültürü Nasıldır ?

Maldivler nerede, Maldiv insanları dünyanın her yerinde bulunan ırkların bir toplamıdır. Bu insanlar sadece kendi özelliklerini yansıtmamakta, ayrıca nesilden nesile adet ve geleneklerini devam ettirmektedirler.

Tarihte Maldiv Adaları'nda insanların 3000 yıldan uzun bir süredir yaşam sürdürdükleri, adanın ilk sakinlerinin de komşu ülkeler Sri Lanka ve Güney Hindistan'dan geldikleri belirtilmektedir. Bu sonuçlara ülkenin İslam Dinini kabul ettiği 1153 yılından önce Hinduizm ve Budizm etkilerini ortaya çıkaran arkeolojik kanıtlardan yola çıkılarak varılmıştır.

Maldivler büyük ölçüde Güney Asya'dan da etkilenmişlerdir.Fakat kadınlardan pasif bir konum talep etme gibi bazı alışkanlıkları Maldivler'de görülmez. Tersine Maldiv kadınları eğitim almaları ve toplumda eşit olmaları konusunda teşvik edilmişlerdir.

Maldivliler sadece karakteristik özellikleri ile değil ayrıca giyim ve kuşamları ile de diğer topluluklar ile benzeşmektedirler. Sıcak bir iklime sahip olunmasından ötürü çoğu Maldivli günlül tişört ve pamuklu elbiseleri tercih ederler. 
Maldivler'in lisanına Divehi adı verilir. Bu dilin özellikle güney atollerde belirgin ölçüde farklı lehçelerine rastlanabilir. Divehi dilinin alfabesi Thaana'dır. Hint dil grubuna aittir. 1960'lı yıllarda ise ingilizde öğretim dili olarak ilan edilmesinden sonra dil ingilizce etkisi altında kalmaya başlamıştır.

Adaların coğrafi bakımdan birbirlerinden uzak olmasından ötürü Divehi dilinin sözcükleri ve bunların telafuzları her bir atolde farklılık göstermektedir. Kimi durumlarda küçük çaplı bu farklılıklar, bazı durumlarda çok daha farklı olabilmektedir.

Maldiv adaları 1153 yılında İslam'ı kabul ettiklerinden ötürü ada yerel haklının yaşadığı adaların merkezinde İslam'ın ağırlığı büyüktür.

Maldivler Nerede, Mulee-aage - Başkanlık Sarayı

 

Hukuru Miskiiy camisinin tam önünde, Sultan Mohamed Shamsuddeen tarafından 1906 yılında, 17. yüzyılın ortasına uzanan geçmişi olan bir binanın bulunduğu yere yaptırılmış olan Mulee-aage bulunur. İşlemelerle bezeli demir kapısı ve çatı köşelerinde ki oyma işi frezler ile sıkı korunaklı bahçesi oğlu için yapılmıştı, ancak sultanın görevine belli bir süre sonra son verilmişti.

II. Dünya savaşı esnasında yiyecek kıtlığını gidermek için bahçesinde sebze yetiştirilmiştir. Maldivler 1953 yılında Cumhuriyet olduktan sonra yeni başkanlık sarayının inşaa edildiği 1994 yılına kadar Cumhurbaşkanının resmi ikametgahı olmuştur. 
İslam Merkezi
İslam Merkezinin altın kubbesi, Male şehrinin en göze çarpan mimari simgesi olup uzaktan Male'ye yaklaşırken oldukça dikkat çeker. 1984 yılında yapımı tamamlanan İslam Merkezi, 5000 kişili bir cami, bir adet İslami literatür kütüphanesi, bir konferans salonu ve çok sayıda derslik ve bürodan meydana gelmiştir.
Müze
Gösterimi yapılan eşyalar arasında geçmişteki sultanlar tarafından kullanılan taht ve tahteravanlardan başlayarak ülkede kullanılan ilk baskı makinesine, Mohamed Thakurufaanu'nun 16. yüzyılda portekizlilere karşı savaşırken kullandığı tüfeğe, Sultanlar tarafından kullanılan tören kıafetleri, başlıklar ve şemsiyeler ile heykeller ve eski tapınak kazılarında çıkmış olan ve kökleri 11. yüzyıla kadar uzanan diğer önemli eserler bulunmaktadır. Eski zamanlarda insan eliyle yaratılmış çeşitli eserler, bu ada ülkesinin eşssiz ve zengin kültürü ve tarihi hakkında fikir verecektir.

Maldivler Nerede, Maldivler Male Balık Pazarı ve Yerel Pazar

Maldivler nerede, Kuzey kıyıları her zaman Male kentinin ticari alanları olmuştur. Bu alan ana ticaret merkezi görevi görür ve gün boyunca ticari faaliyetlerin yürüdüğü yerdir. Kıyı ve kıyı boyu uzanan hatlar, içinde çeşitli malların depolandığı dükkanlar ve bu malların yerel dükkanlara transferi ve taşınmasında kullanılan araçlarla doludur. Ticaret sahaları haricinde  yerel pazar ve male balık pazarı en fazla talep gören bölgeler arasındadır.

Maldivler Nerede,  Balayı ve Tatil Otelleri

Lüks Sınıf Turistik Tesilerden Bazıları

 • Dusit Thani Maldives
 • Anantara Dhigu Maldives
 • Adaaran Club Rannalhi
 • Meeru Island Resort 
 • Coco Bodu Hithi Resort
 • Coco Palm Dhuni Kolhu
 • Veligandu Island Resort 
 • Maafushivaru Resort​

​Daha detaylı bilgi için uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz, Maldivler nerede, hayalinizi harika anılara dönüştürmeniz dileğiyle, O zaman, herkes için Haydi Maldivler'e :) 

Çok Okunanlar
 • Maldivler Balayı Turumuz
  • Maldivler Balayı
  • Ocak 2020
  Tamamını Oku
 • Maldivlerde Yerel Yaşam
  • Maldivler Yerel Yaşam
  • Ocak 2020
  Tamamını Oku
 • En Sulu Yemeğe Buyurmaz misiniz ?
  • Su Altı Restaurantı
  • Temmuz 2014
  Tamamını Oku
 • CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
  • Türk Medyası Maldivler'de
  • Temmuz 2014
  Tamamını Oku