loading
Maldivler Balayı Yorumları

Maldivler Balayı Yorumları

İçindekiler

  2017 yılı Ağustos ayında eşimle birlikte balayı için Haydimaldivlere ekibinden Burak Bey ve Resul Bey'in yardımları ile Centara Ras Fushi adlı otelde, su üzeri villada, 5 gece konaklamalı olmak üzere her şey dahil bir balayı tatili yaptık.

  Dilerseniz sizlere öncelikle organizasyonunuzu yaparken neden HaydiMaldivlere'yi tercih etmeniz gerektiğinizden; sonrasında da yaşadığım Maldivler deneyimimden bahsedeyim.
  Öncelikle neden HaydiMaldivlere derseniz:
  - Sizlere o kadar büyük bir otel portföyü veriyorlar ki mutlaka bütçenize uygun bir otel bulabiliyorsunuz
  - Madivler ile ya da otellerle, odalarla ilgili herhangi bir merakınız varsa her an arayıp istediğiniz soruyu sorabiliyorsunuz, keza hiç bıkmadan usanmadan her an yanınızdalar :)
  - Aldığınız fiyatlar web sitelerindeki gibi X vergisi olmadan değil direkt olarak KDV dahil paket fiyatları.
  - Dilerseniz uçak konusunda size yardımcı oluyorlar.
  - En önemlisi de kesinlikle güvenilirler.

  Şimdi gelelim organizasyon ve tatil deneyimimize…
  Balayı organizasyonu için yaklaşık bir aylık bir araştırma sonucu eşimle Maldivlere gitmeye karar verdik. Bu süreçte, farklı tatil sitelerinden birsürü oteli kıyasladık. Biraz detaycı biri olmasaydım muhtemelen bu sitelerde otellerin oda fiyatlarının yanında küçük puntolarla yazılmış Maldivler çevre vergisi, otele transfer ücreti… gibi ek giderleri farketmeyebilirdim.
  Hem fiyat hem oda olarak beğendiğim otelleri çıkarttıktan sonra bu otellere oda durumları ile ilgili mailer atmaya başladım. Birçok otele odaları hakkında bilgi almak için mail atmamıza rağmen ilgisiz, özensiz birçok dönüş aldık. Genellikle bunlar otelin websitelerine yönlendirme şeklinde olup, daha kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor.

  Derken birgün haydimaldivlere'i buldum ve o an tüm işlerim kolaylaşmaya başladı...
  Beğendiğim otellerin listesini kendilerine ilettim ve çok hızlı bir şekilde, tüm oteller, oda çeşitleri, paketler ile fiyat bilgileri hakkında bana bilgi verdiler. Tabi sadece bununla da kalmayıp nasıl gideceğiz, orada yolumuzu nasıl bulacağız, uçak biletimizi nasıl alırsak hem daha uygun hem daha rahat olur gibi konularda da bize tavsiyede bulundular. Keza birçok otel için fiyat olarak hem otellerin kendi sitelerinden hem de seyahat sitelerindeki küçük puntolarla yazılan fiyatlar toplanmış halli fiyatlardan çok daha uygundu.
  Otelimizi beğenip Burak Bey’in tavsiyeleri üzerine uçak biletimizi aldıktan sonra yolculuğumuz başladı.
  Fiyat performans olarak biz Emirates’in Dubai aktarmalı (bekleme süresi 3,5 saat olan) bir uçuşunu tercih ettik. Eşimle birlikte bu tatildeki en kötü tecrübemizi de gidişte yaşadık ki o da milletin methede methede bitiremediği Dubai’deki havalimanı oldu. “Emirates’in transfer yolcularını birşey almaya zorlamak için uçuşların arasını uzun tuttuğu” efsaneleri ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak o uçuşlar arası bekleme süreleri havaalanında oldukça bir şişme yaratmış. Aşırı kalabalık ve korkunç gürültülü bir havaalanı, öyle ki oturacak yer bile bulmadığınız için aktarma süresi boyunca havaalanında geziniyorsunuz ve ürünlerin fiyatları da öyle çok uygun değil. O yüzden bu kısmı unutup Maldivler’e varışımız kısmına atlamak istiyorum :)

  Maldivlere vardığınızda sizi orada karşılayıp; size (otelin uzaklığına göre) hız botu ya da deniz uçağına kadar eşlik ediyorlar. Bizim otelimiz botla yirmi dakika olduğu için bizi botla aldılar. Havalanından otele bahsettiğim iki seçenekten birisi ile transfer olma zorunluluğunuz olduğundan dolayı transfer ücretleri biraz fazla. Kişi başı 100 dolardan başlayıp otelin uzaklığına göre 300 dolarları görebiliyor. Neyse ki biz biletimizi alırken Haydimaldivlere bize transfer ücretleri dahil bir teklif gönderdiği için bu konuda endişelenmek zorunda kalmadık.

  Otele transferden sonrası zaten “anlatılmaz yaşanır” tadında bir tatildi. Otele girerken size otel, etkinlikler, ekstralar, yasaklar (örneğin kültablası olmayan yerde sigara içmek yasakmış, tabi Türk olarak biz bir iki defa denedik yakalayan personel uyarıyor :)) hakkında bilgiler veriyorlar. Sonrasında bir arkadaş golf arabası ile tahta bir boardwalk üzerinden size odanıza bırakıyor.

  Zaten adaya vardıktan sonra başlayan büyülenmeniz odaya vardığınızda tavan yapıyor.Hele ki vardığınız oda su üstü bungalow ve otelin ikramı bir şişe şampanya odada size karşılıyor ise :) Su üstü bungalow’ların avantajı; güneşlenmeniz için size özel bir balkon/platformunuz olması ve direk denize inebileceğiniz bir merdiveniniz olması. Bizde odaya girer girmez bu avantajı kullanıp; şampanyamızla denize indik :) Tüm o yolculuğun stresi yorgunluğu; o resimlerde görüp de photoshop mu acaba dediğimiz Turkuaz mavizi denize girince yokoluyor.
  Su o kadar berrak ki zemindeki mercanları, balıkları, kumu bile görebiliyorsunuz. Okyanusta olmasına karşın öyle büyük dalgalar yok (gerçi adada bazı yerlerde tsunami toplanma noktaları olması biraz tedirgin edici ama endişe etmeyin rakım zaten 15 metre olduğundan o toplanma noktaları olası bir tsunamide çok önemli olmayabilir :))

  Maldivler Düğün Fotoğrafları

  Bizim bulunduğumuz ada başından sonuna yaklaşık 20 dakikada yürünebilinen küçük bir ada idi. Maldivler’de birçok oda bu büyüklükte olduğundan oteller genelde adaları kiralamışlar ve bü yüzden bir ada üzerinden sadece bir otel işletmesi bulunuyor. Bizim konakladığımız adada da durum buydu. E hal böyle olunca ilk gün ne nerede öğrenelim diye adayı turladık, bu yüzden adayı keşfetmemiz ilk gün kısa sürdü.
  İlk gün bu şekilde geçerken gün sonuna doğru acıkmaya başladık. Acıkmışken yemek durumlarından da bahsedeyim. Bizim konakladığımız adada otelin bir ortak, bir Arap, bir İtalyan, bir de Thai restoranı bulunuyordu. Ortak restaurant herkesin rezervasyonsuz gelip yemeğini yediği restauran’tı. Biz tatilimiz süresince, genellikle bu restaurantı tercih ettik çünkü burada daha yerel soslarla, yerel yiyecekler yemeniz mümkün.

  İtalyan ve Thai restorantları rezervasyon ile gidebildiğiniz; gittiğinizde de seçmeli fix menüler dışında birşeyler yediğinzide ekstra maliyetli olabilen restaurantlar. Zaten İtalyan restaurant’ta yediğiniz pizzanın biraz iyisi Little Ceasers şeklinde olduğundan; e yemek için yine ekstra ücret ödemek istemediğimden ocean restaurant adlı ortak restaurant daha mantıklı idi. Bu yüzden Thai resturant’ta bir akşam yemeğini daha kötü yememek için denemedim bile. Arap restaurant’taki menu’ler de zaten tam Türk mutfağı olduğundan gidilmedi.
  Bu arada şunu da belirteyim ortak restaurant’ta ve tüm Maldivlerde yemekler çok baharatlı. Ben gerçi değişik ve otantik yemekleri yemenin yanı sıra baharat hayranı olduğumdan sıkıntı yaşamadım ancak eşim genellikle tabağının yarısını bıraktı. O yüzden Baharat benim için problem değil demeyip çantanızda minik atıştırmalıklar taşıyın mutlaka.
  Yemekleri de sıra denizaltı, snorkel ve palet kısmına geldi. Daha önce de belirttiğim gibi denizi kesinlikle berrak bir deniz olduğu için köpekbalığı besleme seanslarında boardwalk üzerindne köpekbalıklarını görebiliyorsunuz. Hatta daha da iyisi snorkel ile denize girip direct olarak karşı karşıya köpekbalıkları ile kalma heyecanını kesinlikle yaşamanızı öneririm. Tabi ki birer jaws değiller, en fazla bir kol uzunluğu kadarlar ancak yine de o derece yırtıcı bir hayvan ile karşı karşıya bulunmak heyecan verici. Hatta orada tanıştığımız bir çifte de söylediğim gibi ‘Shark is a shark’ :)
  Snorkelin tek avantajı tabi ki köpek başığı izlemek değil. Denizde biraz açılıp daldığınızda denizin içindeki tüm mercanları, onlarca çeşit balıkları, küçük deniz canlılarını çok rahatlıkla görüyorsunuz. Su o kadar berrak ki ilk 3-5 metre ayna gibi karşınızda sürekli. Snorkelinizi mutlaka yanınızda götürün ya da otelden gider gitmez ücretsiz olarak temin edin. Otelden temin edeceğiniz snorkel biraz daha ilkel olduğu için tavsiyem, alarak gitmenizdir.

  Snorkeli de bitirdikten sonra gecelerinden bahsedeyim. Gece hayatı dediğiniz şey bizim otelimiz için pub’da canlı müzik dinlemek, orada tanıştığınız arkadaşlarınızla birşeyler içmek, su üzerinde bungalowlar ile aynı mantıkta kurulu barın balkonunda filede uzanıp gökyüzünü seyretmek. Çok kop kop yapmak isteyen birisi iseniz sarmayabilir ancak düğününüzde zaten fazlası ile kopacağınız için dinlence tadında bir gece hayatı çok daha huzur verecektir sizlere.

  Bu şekilde muhteşem bir tatil sonrası tabi ki bitirmek istemiyorsunuz ancak her güzel şey gibi Maldivler tatilinin de sonuna geldiğimizde içinizi bir hüzün kaplıyor. Ve sonunda keşke bitmeseydi diyerek dönüyorsunuz bu güzel adadan.

  Umarım herkes için faydalı bir yazı olmuştur, Maldivler Balayı yorumları en çok merak edilen noktadır, Yaşadık test ettik, haydi o zaman herkes için HaydiMaldivlere :)

  Yazar  : Serdar AK

  Maldivlerde balayı otellerine göz atmak için içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

  23 Şubat, 00:02