loading
Maldivlerde Yerel Yaşam

Maldivlerde Yerel Yaşam

İçindekiler

  Maldivler denince aklınıza ne gelir? Çarşı pazarlar, dükkanlar, yollar motorlar arabalar, işine giden insanlar mı? Yoksa en yalın haliyle okyanus, kum, güneş mi?

  Ülke her ne kadar bir tatil destinasyonu olarak biliniyor olsa da bunun arkasında tabii ki bir de yerel halk ve günlük yaşam var.

  Çoğu kişi için Maldivler, havaalanından direkt olarak resort otellere gidilip sonra aynen dönülen bir balayı destinasyonu. Bu, aslına bakarsanız son derece doğal ve normal. Ancak eğer ki Maldivler tatilinizin başında veya sonunda 1-2 gün, ya da hiç olmazsa birkaç saat zaman boşluğu yaratırsanız, ülkenin gündelik yaşamına dair de biraz fikir edinebilirsiniz.

  İslami Kurallar

  Öncelikle şunu söyleyerek başlayalım ki, Maldivler bir İslam ülkesi ve kurallar oldukça sıkı. Aslında ülkeyi iki parça olarak düşünmek lazım. Turizm amaçlı kullanılan otellerin olduğu adalar ve de Maldiv vatandaşlarının ikamet ettiği adalar. İlkinde herhangi bir kısıtlama yok. Ancak yerel yaşamın olduğu adalarda İslami kurallar geçerli. Örneğin içki kesinlikle yasak. Herhangi bir yerden satın alamayacağınız ve tüketemeyeceğiniz gibi ülkeye içki sokmak da aynı şekilde yasak. Havaalanında çantalarınız x-rayden geçecek. İçki, domuz eti, herhangi bir pornografik ürün ya da İslam haricinde bir dine ait semboller varsa bunlara, dönüşünüzde geri alabileceğiniz üzere el koyuluyor.

  Tahmin edebileceğiniz gibi lokal adalarda gece hayatı diye birşey de yok. Anca restoranlarda yemek yiyip, bir kafede oturup bir şeyler içip sohbet edebilirsiniz. Ayrıca lokal adalarda kadınların bikini ile okyanusa girmeleri de yasak. Ancak elbiseli bir şekilde girebilirler. Ülkede cuma günü resmi tatil. Aynı zamanda kısmen cumartesi günü de bazı yerler için tatil. Cuma günleri her yer kapalı olur ve sokakta çok fazla insan görmezsiniz. Diğer günlerde de yüksek sıcaklıklar nedeniyle öğlen saatlerinde bazı dükkanlar birkaç saatliğine kapatır. Benzer şekilde namaz vakitlerinde de küçük esnafın çoğu camilere gider.
  Maldivler Kuralları

  Maldivler’in Başkenti Male

  Male, Maldivler için her şeyin merkezi konumunda. Burada yer alan havaalanı, ülkenin dünyayla bağlantısını kuruyor ve aynı zamanda Maldivler’deki çok sayıda ada otele ulaşım için bir transit noktası. Ülkenin siyasi ve ekonomik merkezi de yine Male. Aynı zamanda tüm turizm acentalarının merkezleri de yine burada yer alıyor.

  Ülke çok fazla birşey üretemediği için büyük ölçüde dışa bağımlı. En çok ticareti Sri Lanka ve Hindistan ile yapıyor. Ülkeye giren tüm ürünlerin ilk vardığı nokta Male. Burada işlemler gerçekleşiyor ve diğer adalara dağılıyor.

  Maldivler Balıkçılık

  Gözünüzü Male’nin merkezinde bir yerde sokakta açsanız Hint Okyanusu’nun ortasında küçük bir adada olduğunuz aklınızın ucuna bile gelmez. Nispeten yüksek beton yapılar, sıkışık yollar, yoğun trafik, gürültü, kalabalık… Bunun yegane sebebi ise alan yetersizliği. Male’de yoğun yerlerde taksi bulmak da kolay değil çünkü arz, talebi karşılamıyor. Taksiyle yolculuğun bir güzel yanı, nereye gidecek olursanız olun fiyatın sabit olması. Sonuçta küçük bir adadasınız, gidebileceğiniz yer belli. Sabit fiyat 15 rufiya (yaklaşık 2TL). Bagajınız varsa 10-15 rufiya ekstra ücret alabiliyorlar.

  Maldivler Adaları

  Başkent Male adası, Maldivler’e yetmiyor. Zaten bu nedenle geçtiğimiz yıllarda, adanın hemen yanında ayrı bir ada şeklinde olan havaalanının devamı olan Hulhumale bölgesi yapay ada olarak geliştirildi. Böylelikle insanlara daha fazla rahat bir yaşam alanı sağlanmış oldu. Yaklaşık 10-15 dakikada bir olan tekneler sayesinde iki ada arasında ulaşım çok kolay. Ayrıca Male’nin hemen yanıbaşınaki Vilingili adası da şirin, ufak ve son derece sakin bir yerel ada.

  Eğer birkaç gün yerel yaşam, birkaç gün de resort otellerde konaklamalı bir seyahat düşünüyorsanız Male’ye çok uzak olmayan adalardan tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Adaaran Prestige Vadoo ve Adaaran Club Ranalhi, Male’den 20-30 dakikalık bir sürat motoru yolculuğuyla ulaşabileceğiniz yerler. Zaten otelde kalacaksanız otel sizi tekneyle alıp tekrar geri bırakıyor.

  Geçmiş - Gelecek

  Male, 12. yüzyıldan beri Maldivler’in merkezi konumunda. 1930 yılında başlayan modernleşme hareketi ile birlikte idari devlet binaları, hastane, okul gibi yapılar inşa edildi. Ülke 1970’li yıllarda turizmle tanıştı ve herşey büyük bir hızla değişti.

  Maldivler Yerlileri

  Kıtaların ayrılması, birleşmesi, yeryüzünün şekillenmesi gibi olaylar insanın kulağına hep milyon yıllar içinde olan masallar gibi gelir. Maldivler’de ise ciddi ciddi bazı adalar küresel ısınma nedeniyle yok oluyor ve yakın gelecekte ülke kalmayabilir. Maldivler Gezi Rehberi’nde bu konudan da bahsettik.

  Ekonomik Maldivler - Sırtçantalı Seyahat Konuya direkt girelim. Maldivler’de sırtçantalı seyahat kolay değil. Bunun için oturmuş bir altyapı yok ve ülke, turizm stratejisi açısından buna çok sıcak bakmıyor. Hedef kitleleri daha çok üst sınıf lüks turizm.

  Ancak bir sırtçantalı gezgin için hiçbir şey imkansız değildir. Seyahatinizi eğer kendiniz planlamak isterseniz ilk olarak Maldivler’e ulaşmanız gerekiyor. Bunun için en pratik yöntem Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri . Havaalanına adım attığınızda, çevrenizdeki otel görevlileri tarafından karşılanan tüm kalabalıktan sıyrıldıktan sonra artık tek başınasınız.

  Bundan sonrasında başkent Male’de ve başka birkaç yerel adada bulunan guesthouse larda konaklayabilirsiniz. Bunlar genelde insanların kendi evlerini açtıkları bir çeşit pansiyon. Ayrıca orta seviye otellerde iki kişilik oda 50 dolardan başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Adalar arası ulaşım için, yerel halkın kullandığı ‘vedi’ olarak isimlendirilen tarifeli teknelerle seyahat edebilirsiniz. Pazarlardan alışveriş yapabilir ve lokal restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca dalış ile ilgileniyorsanız yerel acentalardan kendi dalış turunuzu ayarlayabilirsiniz.

  Maldivler'de Yaşam

  Tüm bunları yapmanız için, herhangi başka bir destinasyona göre daha fazla çaba harcamanız ve planlama yapmanız gerekecektir. Son olarak belirtelim: ‘Ekonomik’ kategorisindeki resort otellerde iki kişi bir gece konaklama fiyatları düşük sezonda kabaca 100-200 dolardan başlıyor.

  Maldivler rehberi hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

  06 Ocak, 00:01