loading
Maldivler Nerede

Maldivler Nerede

03 Mart, 21:03

İçindekiler

  Dünya üzerindeki en güzel tropikal ada zincirlerinden biri olan Maldivler ile ilgili en merak edilen konu Maldivler nerede, sorusudur. Maldivler, Hindistan’ın güneybatısında yer alan bir ada ülkesidir.

  Ülke, çoğunluğu ıssız olan yaklaşık olarak 1200 ada zincirinden oluşur. Maldivleri oluşturan mercan adalarının deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1,8 metre civarındadır. 26 mercan atolünden oluşan Maldivler, 90 bin m2’lik bir alana yayılmıştır. Maldivlerin yüz ölçümü 298 km2 civarındadır.

  Maldivlerin konumu olarak da, ekvatorun kuzeyinde yer alır. Asya kıtasına bağlı olan Maldivler, Hindistan’dan yaklaşık 600 km ve Sri Lanka’dan da ortalama 750 km civarında uzaklıktadır.

  Maldivler nereye bağlı sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Maldivler, herhangi bir ülkenin parçası ya da herhangi bir ülkenin koruması altında değildir. Maldivler, Cumhuriyet ile yönetilen bağımsız bir ülkedir.

  Maldivler Nereye Bağlı?

  Maldivler, Asya kıtasında bağımsız bir ada ülkesidir. Geçmişi beşinci yüzyıla kadar uzanan bu ülkenin yönetimi Portekiz’den, Hollanda’ya ve en son İngiliz yönetimine kadar birçok defa el değiştirmiştir.26 Temmuz 1965 tarihinde Maldivlerde bağımsızlık ilan edilmiştir ki bu tarih halen kutlanmaktadır.

  Bir İslam ülkesi olan Maldivler de suç oranı oldukça düşüktür. Başkent Male’de yer alan Male Uluslararası Havalimanı vasıtasıyla ülkeye, dünyanın dört bir yanından her sene binlerce turist gelir.

  Maldivler Haritası

  Maldivler haritası üzerinde belli bir adaya aramak oldukça zordur. Çünkü, harita üzerinde yaklaşık 1200 adayı tespit etmek kolay değildir. Ülke 26 atole bölünür. Hükümet idari olarak da 20 atole bölmüştür. Bu sebeple, atol kelimesi Maldivler de hem idari hem de coğrafi anlamlarda kullanılır. Maldivler, ekvator da Kuzey Kutbu ve Güney Kutbunu bölen birçok ülkeden birisidir. Kuzeyden güneye doğru dar bir şekilde uzanır.

  Maldivleri oluşturan her bir adanın, coğrafi konumu yanı sıra adalarda yaşayan insanların yaşam tarzı da benzersiz özelliklerdedir. Mesela; Fuvahmulah atolü yerli balıklara ve Maldivlerde başka hiçbir yerde rastlanmayan bir kuşa sahip olan eşsiz adalardan birisidir.

  Ana dili Divehi olan ülkenin para birimi ise Rufiyaa’dır. Ortak bir dil olmasına rağmen bazı atollerde farklı lehçeler bulunur.

  Maldivler, balayı turizmi başta olmak üzere her konsepte rahatlıkla tatil yapılacak güvenli yerlerin başında gelir. Doğası, denizi ve kültürü ile hayalinizdeki tatilden daha fazlasını size sunar.

  Çok Okunanlar
  • Maldivler Balayı Turumuz
   Maldivler Balayı Turumuz
   • Maldivler Balayı
   • Şubat 2020
   Tamamını Oku
  • Maldivlerde Yerel Yaşam
   Maldivlerde Yerel Yaşam
   • Maldivler Yerel Yaşam
   • Ocak 2020
   Tamamını Oku
  • En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   • Su Altı Restaurantı
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku
  • CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   • Türk Medyası Maldivler'de
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku