loading
Maldivler Başkenti Neresidir

Maldivler Başkenti Neresidir

İçindekiler

  Maldivler, yaklaşık 1200 adadan oluşan bir takımada ülkesidir. Halen keşfedilmemiş ve el değmemiş adaların, adacıkların olduğu bu ada ülkesinde ortalama 400 civarında adada yerleşim bulunur. Bunların yaklaşık 200 tanesi turizm adasıdır ve diğerleri de yerel adalardır. Yerel adalarda Maldivliler yaşar. Maldiv adalarının başkenti Male adasıdır. Male nerede sorusunun en kısa yanıtını size Türkiye’den 5000 km uzaklıkta Hint Okyanusunda şeklinde verebiliriz.

  Bu ada ülkesinde birçok mercan adası ya da atol bulunur. Atol; ortasında lagün ismi verilen bir göl olan kısmen ya da tamamen bu lagünü çevreleyen adacıklara verilen isimdir. Atoller, her zaman dairesel bir yapıda değildir. Ancak çok büyük kilometre çağında kapalı atollerde bulunur Atollerin ortasında yer alan lagün 50 m veya çok daha derin olabilir. Maldivlerde atoller 90 bin km2’lik çok büyük bir alana yayılmıştır.

  Maldivlerde en bilinen atollerinin başında Baa Atol gelir. 75 adadan oluşan bu atolde yer alan adaların 13 tanesinde yerleşim vardır. 42 km uzunluğu ve 32 km genişliği olan bu atolün başkent Male’den uzaklığı 65 deniz mili yani yaklaşık 120 km’dir.

  Maldivlerde Birbirinden Olağanüstü Atoller Yer Alır

  Maldivlerde yer alan tüm adalarda gür ve tropikal bitkiler bulunur. Deniz yaşamı ise mutlaka görülmesi gereken güzelliktedir. En bilinen Baa Atol’ü, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Maldivlere tatile gittiğinizde tüple ya da şnorkel ile bu atollerde mutlaka dalarak, birbirinden renkli bu deniz yaşamını görmeniz gerekir.

  Baa Atol’ü dışında, 38 km uzunluğu ve 23 km genişliği ile Dhaalu Atol de bilinen atollerden birisidir. 56 adadan oluşur ve 7 tane adasında yerleşim vardır. Faafu Atol, Gaafu Alifu Atol, Gaafu Dhaalu Atol, Haa Alifu Atol, Laamu Atol ve Baa Atol benzeri Lhaviyani Atol sayılabilecek atoller arasındadır. Maldivlerde 20 adet atol vardır.

  Hint Okyanusunda En Küçük Başkent: Male

  Maldivlerin başkenti Male’de 2004 sayımına göre 81 binden fazla insan yaşamaktadır. Şehir içerisinde hem otobüsler hem de taksilerle kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Başkent Male’de görülecek birçok yer vardır. Mesela; Bağımsızlık Meydanı, Cuma Camisi veya Sultan Parkı gezilebilir. Ayrıca yerel pazarlar yanı sıra Alimas karnaval alanı da görülmesi gereken yerler arasındadır. Başkanlık Sarayı ve Anayasa Mahkemesi’ni de görmenizi ayrıca tavsiye ederiz.

  Maldivlerin ünlü yerlerinden biri de çayhaneleridir. Bu yerlerde yerel dilde “Hedhikaa” ismi verilen geleneksel bir Maldiv atıştırmalığı yanı sıra en sevilen siyah içecek olan “Kalhu” verilir. Maldivlerde çalışma saatleri ise Pazar ve Perşembe günleri arasındadır. Sabah 08.00’da başlayan çalışma saati akşam 16.00’da son bulur.

  Yerel Kültürü Tanıyabilirsiniz

  Maldivler bir İslam ülkesidir. Turizme açılan adalarda istediğiniz rahatlığı yaşarken daha öncesi yerel adalar yerel kültürü korumak adına turizme kapalıydı. Ancak 2011’den itibaren hükümet kararı ile yerel adalarda turizme açılmıştır. Bu adalarda 2 – 3 veya 4 yıldızlı küçük butik otellerde çok daha ekonomik bütçeler ile tatil yapma imkanı bulunur. Ada otellerinde genel olarak 5 yıldızlı oteller bulunur. Bu oteller misafirlerinin yerel kültürü tanımaları için, yerel adalara kültür gezisi de düzenlenir.

  HaydiMaldivlere olarak, hayalinizdeki tatili en ekonomik şekilde yaşamanız için size her alternatifi sunuyoruz. Maldiv düşündüğünüz kadar uzak değil, tek yapmanız gereken bizi arayarak hayalinizi gerçekleştirmek olacaktır.

  30 Mart, 22:03