loading
Maldivler hangi dili konuşuyor?

Maldivler hangi dili konuşuyor?

İçindekiler

  Maldivler hangi dili konuşuyor?

  Dhivehi dili, yaklaşık olarak 400 bin kişinin konuştuğu bir dildir. Ayrıca adaların yerleşimini binlerce yıl öncesine dayanması yanı sıra Portekiz’den Hollanda’ya ve İngiltere’ye kadar birçok farklı ülkenin himayesinde kalmıştır. Bu da Maldiv resmi dili üzerinde Fransızca ve İngilizcenin etki etmesine neden olmuştur. Ancak çağlar boyunca dilin gelişimine etki eden diller arasında başta Arapça gelmektedir. 

  Maldivlerin resmi dili Dhivehi’nin temel prensipleri Hintçe ile aynıdır. Dhivehi, Sami ve İran dillerinden olduğu için sağdan sola doğru Tana alfabesi ile yazılır. Alfabe ise 50 harften oluşur. Bir turizm cenneti olan Maldivlerde en fazla konuşulan ikinci dil İngilizcedir. Ayrıca Arapça ve Hintçe de konuşulan diller arasındadır. Bu adalar ülkesinde tatil yapmak isterseniz Maldiv turları seçeneklerine bakabilir ve Türk otellerinde de kalabilirsiniz. Bu otellerde Türkçe konuşan çalışanların olması da, bu güzel adalar ülkesinde konuşulan diller arasında Türkçenin de olmasını sağlamıştır. 

  Maldivler Para Birimi Nedir?

  Maldiv Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Rufiyaa’dır. MRF ya da Rf şeklinde iki ayrı sembolle ifade edilen Rufiyaa’nın ismi Sanskritçe dilinden türetilmiştir. Kâğıt banknot olan Rufiyaa dövme gümüş anlamına gelir. Aralık 2022 verilerine göre 1 Maldiv Rufiyaa’sı 0,0649 USD ve 1,21 TL’dir. Maldivlerin madeni para birimi ise Laari’dir. 7 adet madeni para birimi ile 8 adet kâğıt para birimi bulunur.
  Maldivlerde Rufiyaa yanı sıra hem Amerikan doları hem de kredi kartı geçerlidir. Otellerde veya başkent Male’de kredi kartı, USD ve Rufiyaa ile parasal işlemlerinizi halledebilirsiniz. 

  Maldivlere Nasıl Gidilir?

  Maldivlerde unutulmaz bir tatil geçirmek isteyenler İstanbul’dan THY ile aktarmasız şekilde seyahat edebilirler. Aktarmasız uçuşlar ortalama olarak 8 saat civarında sürer. Ancak aktarmalı uçuşlarda bulunur ve bunlarda ortalama olarak 11 ile 12 saat arasında sürerler. Katar Havayolları, Emirates ve Etihad ile aktarmalı olarak Maldivlere ulaşabilirsiniz.

  Eğer Başkent Male yakınında kalacaksanız uçağınız, Başkent Male’deki Velana Uluslararası Havalimanı’na ineceğinden otelinize kısa bir transfer ile erişebilirsiniz. Ancak otelin bölgesine göre değişen süre ve araçlarla otele transfer yapmanız gerekebilir. Uçakla ya da sürat motorlarıyla bu transferler sağlanır.

  Haydi Maldivlere olarak size unutulmaz bir tatil imkanı sunuyoruz. Tercihlerinize, zamanınıza ve bütçenize göre bir Maldiv tatil planını sizinle yapıyoruz. Otelinize kadar tüm ulaşımınızı sağlayarak rahat bir seyahat ile otelinize ulaştırıyoruz. Haydi Maldivlere olarak çalıştığımız tek destinasyon noktası Maldivlerdir. Bu açıdan bütün uzmanlığımız, bilgimiz ve tecrübemizle size en iyiyi sunarak tatilinizi planlıyoruz. Size özel müşteri temsilciniz tatilinizin her anında yanınızda yer alır. Dil sonundan otelde yaşayabileceğiniz olası tüm sorunlara kadar çözerek 7/24 desteğimizi sunuyoruz.

  13 Mart, 00:03

  Çok Okunanlar
  • Maldivler Balayı Turumuz
   Maldivler Balayı Turumuz
   • Maldivler Balayı
   • Şubat 2020
   Tamamını Oku
  • Maldivlerde Yerel Yaşam
   Maldivlerde Yerel Yaşam
   • Maldivler Yerel Yaşam
   • Ocak 2020
   Tamamını Oku
  • En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   • Su Altı Restaurantı
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku
  • CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   • Türk Medyası Maldivler'de
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku