loading
Maldiv Adaları, Rüyaların Başkenti

Maldiv Adaları, Rüyaların Başkenti

İçindekiler

  Maldivler, Hint okyanusunda yer alan 1200 ada ve adacıktan oluşmuş bir ada ülkesidir. Maldivler atollerden oluşmuştur. Atol kelimesi Maldiv yerel dilinden türemiş olmasına rağmen dünyaca kabul görmüş ve kullanılmaktadır. Maldiv Hükümeti, atol kelimesini hem idari hem de coğrafik anlamda kullanırlar. Maldivler de 26 adet doğal atol vardır. Yönetim olarak da hükümet, bu atolleri 20 idari atol olarak ayırmıştır.

  Atoller, bir lagün etrafına toplanmış kapalı ya da açık şekilde yerleşmiş ada topluluklarıdır. Maldivleri oluşturan adaların ortalama 400 civarında yerleşim vardır. Bazı adalar halen el değmemiş ve keşfedilmemiş haldedir.

  Maldivler Fushifaru

  Maldiv Adaları Nerededir?

  Maldivler adası, Hint Okyanusunda Hindistan’ın güneybatı kısmında yer alır. Harita üzerinde Maldivleri görmek çok zordur. Çünkü irili ufaklı birçok adadan oluşur. Dünyanın turizm merkezi olan bu adalar, doğası ve suyu ile cennetten bir köşedir. Maldiv atolleri içerisinde en bilineni Baa atolüdür. Bu atol UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. İdari birim olarak kabul edilen atoller şu şekilde sıralanır.

  1. Alif Alif Atolü

  2. Alif Dhaalu Atolü

  3. Baa Atolü

  4. Dhaalu Atolü

  5. Faafu Atolü

  6. Gaafu Alif Atolü

  7. Gaafu Dhaalu Atolü

  8. Gnaviyani Atolü

  9. Haa Alifu Atolü

  10. Haa Dhaalu Atolü

  11. Kaafu Atolü (başkent Male burada yer alır)

  12. Laamu Atolü

  13. Lhaviyani Atolü

  14. Meemu Atolü

  15. Noonu Atolü

  16. Raa Atolü

  17. Shaviyani Atolü

  18. Seenu Atolü

  19. Thaa Atolü

  20. Vaavu Atolü

  Maldivler Havuzlu Otel

  Maldivlerdeki atollerde yer alan adalar resiflerin etkisi ile oluşmuştur. Birçok resifin hiç adası da yoktur. Adalar genellikle düz ve kumludur. Bazı adalar uzun bazıları da yuvarlak bir yapıya sahiptir. Resiflerde oluşan akıntılar bazen adaların kaybolmasına neden olurken, bazen de yeni adaların ortaya çıkmasına neden olur. Yani Maldiv adaları sürekli kaybolur ve yeniden oluşur. Atolleri çevresindeki adaların kendi dillerinde isimleri vardır. Bazı adalar tamamen el değmemiş ve hatta keşfedilmemiştir. Atollerde zengin su üstü ve su altı biyolojik çeşitlilik bulunur. Bu da adaları görülmesi gereken yerler haline getirir.

  23 Şubat, 00:02