loading
Maldivler Hakkında Bunları Biliyor muydunuz ?

Maldivler Hakkında Bunları Biliyor muydunuz ?

İçindekiler

  En Düz Ülke
  ​Maldivler en düşük yüksekliğe sahip ülke olarak dünya üzerinde yerini almıştır. Ülkenin deniz seviyesinden en yüksek noktası 2.4 metre iken ortalama deniz seviyesi yüksekliği 1.8 metredir. En yüksek bölge ise ülkenin güney kısmında yer alan ve Vilingili Adası’nda bulunan Addu Atoll’dedir.

  Atol ve Ataolhu
  ​İngilizce kelime olarak Maldivceden türetilen tek kelime ‘atoll’ dür. Sığ bir lagünü kuşatan halka şeklinde bir mercan resifi olarak tanımlanan atol kelimesinin orjinali Maldivcedeki atholhu dan gelmektedir. Atholhu, genellikle bir veya daha fazla atolü kapsayacak bir idari bölgeyi ifade eder.

  En Uzun Yol
  ​Maldivlerdeki en uzun yol 14 km uzunluğundadır. Addu Atol’de bulunan yol dört farklı adayı birbirine bağlamaktadır. 2. Dünya Savaşı sırasında İngilizler tarafından Gan Adası’nın işgaliyle en uzun yol inşa edilmiştir.

  En Hızlı Büyüyen Ada
  ​Maldivler’in en hızlı büyüyen adası Thilafushi ya da Trash adası olarak adlandırılır. Adanın çöpleri kamyonlarla günlük olarak toplanır. Bu çöpler mütemadiyen adayı genişletmek için arazi doldurmada, yükseltmede kullanılır.

  Koruma Altına Alınmış Deniz Bölgeleri
  ​Maldivler’de 25 su altı bölgesi koruma altına alınmıştır. Popüler olarak kullanılan dalış alanlarında gerçekleşecek aşırı avlanmaya karşı yapılan bu koruma 1990’lı yılların ortalarında sağlanmıştır. İlk 15 koruma altına alınan su bölgeleri 5 Haziran 1995 yılında Dünya Çevre Gününde oluşturulmuştur. 1999 yılının Ekim ayında ise diğer 10 su altı bölgesinin koruma altına alınacağı ilan edildi.

  Köpek Balıkları
  Maldivler’deki köpek balığı olmasına rağmen, yaşayan türün özelliği sebebiyle son 32 yıl içinde ülkede hiçbir köpek balığı saldırısına rastlanmamıştır.

  En Yüksek ve En Düşük Sıcaklık
  Ülkedeki en yüksek sıcaklık 19 Mayıs 1991 yılında hissedilen 36.8 derece olarak Kadhdhoo Meteoroloji ofisinde kayıt altına alınmıştır. En düşük sıcaklık ise 11 Nisan 1978 yılında hissedilmiş ve 17.2 derece olarak Ulusal Meteoroloji Merkezinde kayıtlara işlenmiştir.

  Hindistan Cevizi İpleri
  ​1500'lü yılların Portekizli tüccarları, Maldivler’de bol miktarda hindistancevizi bulunduğunu hızlı bir şekilde fark ettiler. Hindistan cevizi kabuğu dış elyafından türetilen ipler gemi halatı olarak yaygın bir şekilde kullanıldı, diğer iplerin materyali gibi bozulmadığı için zamanın en iyi ipi olarak kabul edildi. 

  Gemi Enkazı
  ​Maldivler, 862 kilometrelik uzun atol zincirinden oluşan çok sayıdaki haritalanmamış veya işaretlenmemiş resiflerde oluşan gemi kazaları geçmişine sahiptir. Tahminler son birkaç yüzyıldaki kazaların ‘yüzlerce’ olduğunu söylüyor. Bugün, birçok gemi enkazı dalış yapanlar tarafından popüler dalış bölgelerinde ziyaret edilmekte.

  Coca Cola
  ​Kuzey Male'de Thulusdhoo Adası’nda deniz suyundan farklı aromasıyla içecek üreten dünyadaki tek Coca-Cola fabrikası bulunmaktadır.

  İçme Suyu
  Maldivler’de deniz suyunun bol olmasına rağmen, içme suyunu almak pahalı bir iştir. Tatil köyleri, rezerv-osmoz olarak bilinen bir süreçle deniz suyunu içme suyuna dönüştüren endüstriyel büyüklükteki tuzdan arındırma birimlerine güvenirler. 100.000'in üzerinde insana ev sahipliği yapan başkent Male de temiz içme suyu için tuzdan arındırma sürecine güvenir.


  Adalılar, geleneksel olarak, mercan kumlarının bir metre altında sığ taze su lensleri kullanıyorlar. Bazı adalar hala temiz zemin suyuna erişebilmekle birlikte, diğer adalar yağışlı mevsimlerde yağmur suyu hasatına güveniyor, yağmur sularını çatılarda toplamakta ve yağmur suyu tanklarına depolamaktadırlar. Birçok ada, yağmurun az olduğu dönemlerde yılın kuru, sıcak aylarında tahsis edilen ortak yağmur suyu tanklarına sahiptir.

  Dünyanın En Büyük Deniz Uçak Operatörü
   45 De Havilland Deniz uçağı ve 181 pilotla, Trans Maldiv Hava Yolları - ya da bilindiği gibi TMA - tartışmasız dünyanın en güzel doğa manzaralı uçuşlarına sahiptir.

  13 Şubat, 00:02