loading
Maldivler Para Birimi

Maldivler Para Birimi

İçindekiler

  Müslüman bir ülke olan Maldiv Cumhuriyeti’nin para birimi Rufiyaa’dır. Rufiyaa için sıklıkla kullanılan semboller hem MRF hem de Rf’dir. Rufiyaa ismi Sanskritçe’den türetilmiştir ve dövme gümüş anlamına gelir. Şubat 2020 verilerine göre 1 Türk lirası ortalama 2,53 Maldiv Rufiyaa’sıdır. 1 Rufiyaa ise ortalama 0,39 TL’ye denk gelir. 1 Rufiyaa 0,06 ABD dolarıdır.

  Maldivlerde Rufiyaa kullanılması yanı sıra kredi kartı veya Amerikan doları da kullanılabilir. Tüm oteller de ve aynı zamanda başkent Male’de de kredi kartı ve ABD doları kullanılabilir.

  Maldivlerde, kağıt banknot Rufiyaa’nın yanı sıra bu paranın yüzde biri değerinde, madeni para birimi olan Laari de kullanımdadır. 7 adet madeni para birimi bulunur. Bunlar; 0,01 - 0,05 - 0,10 - 0,25 - 0,50 - 1 ve 2 Laari’dir. 8 adette kâğıt para birimi vardır. 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 ve 5000 Rufiyaa şeklindedir. Rufiyaa için .ރ sembolü kullanılır.

  Maldivler Hakkında Bilgiler

  Genel olarak Maldivler hakkında bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Devletin resmi dilini İslam’dır.

  • Ada ülkesinde Arapça yanı sıra Hintçe ve İngilizce de kullanılır

  • Maldivlerin uluslararası telefon kodu ise 960’dır. Alan kodu kullanılmasına gerek yoktur.

  • 220 voltluk elektrik akımı kullanılır.

  • Prizler üç tiptir. Yuvarlak uçlu - ikili (Türkiye’deki gibi), İngiltere’de kullanılan yassı uçlu – üçlü ve Hindistan’da kullanılan yuvarlak uçlu - üçlü tarzdır. Fiş dönüştürücü kullanılmasında fayda vardır.

  • Gitmeden önce özel bir sağlık uygulaması yani aşı veya tahlil istenmez.

  HaydiMaldivlere olarak sizlere, seyahatiniz boyunca 7/24 destek sağlamaktayız. Havalimanında size özel karşılama yanı sıra telefonlarımızdan online destek alabilirisiniz. Firmamız İngilizce bilmeyen müşterilerimiz için de online çeviri hizmeti vererek, seyahatlerinde dil sorunu yaşamasını engellemektedir.

  04 Mart, 00:03