loading
Maldivler Vize

Maldivler Vize

28 Ocak, 00:01

İçindekiler

  Maldivler'e Giriş İşlemleri ve Vize Politikaları, Şartları Nelerdir?

  Balayı ve romantik tatil denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri Maldivler’dir. Doğal güzellikleri sayesinde tropikal cennet olarak adlandırılan Maldivler tüm dünyanın gözdesidir. Hayranlık uyandıran doğasının yanı sıra harika otelleriyle de ünlüdür. Dünya çapında bir üne sahip olunca haliyle insanın aklına, Maldivler vize şartları nelerdir, nasıl gidilir, soruları geliyor. Maldivler’e giriş şartlarına geçmeden önce bu muhteşem ülkeyi daha yakından tanıyalım.  

  Hint Okyanusunda, ekvatorun tepe noktasında yer alan Maldivler’in resmi adı, Maldiv Cumhuriyeti’dir. 26 Temmuz 1965 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmış olan ülkenin büyük bir bölümünü Müslümanlar oluşturuyor. 1200 adadan oluşan ancak sadece 200 adada yerleşimi bulunan Maldivler’in başkenti Male’dir. Ülkede 281 adada yerleşim olsa da bunların 150 tanesi yerlilerin yaşayacağı şekilde tasarlanmıştır. Geriye kalan 131 ada, lüks turistik adalar olarak tasarlanmıştır. Burada yaşayan milletin kökenleri Hint-Aryan toplumlarına dayanıyor ve ülke halkı Maldivce konuşuyor. Ancak toplu taşıma araçlarında, restoranlarda ve otellerde İngilizce iletişime geçmek çok kolay. Ülkede ayrıca Hintçe ve Arapça gibi diller de konuşuluyor. 

  Maldivler’de bulunan adalar, dünyanın en alçak adalarıdır. Yüksekliği 1,8 metreyi geçmeyen adaları Muson ikliminin yıkıcı etkilerinden resifler koruyor. Yüzlerce resifin yan yana gelmesi sonucunda oluşan doğal su altı surları sayesinde adalar korunuyor. Maldivler’in doğasını güzelleştiren ve ülkeyi bu denli popüler hale getiren nedenlerden bir tanesi mercan adalarıdır. Benzersiz doğası, nefes kesen ada manzarası ve eşsiz havası ile görülmeye değer destinasyonlardan başında gelen Maldivler, küresel iklim değişikliği nedeniyle yaklaşık 100 yıl içerisinde sular altında kalma riskiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden de 2005 senesinde Maldivler halkına Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiştir.

  Yıl boyunca deniz suyu sıcaklığı 25 derece civarında olan Maldivler’de yılın herhangi bir döenminde aralıklı yağışlar olabiliyor. Ancak Maldivler’i keşfetmek, keyifli ve romantik tatil yapmak isteyen ziyaretçileri bu durum durdurmuyor. Harika bir deneyim yaşamak ve güzel anılar biriktirmek için siz de bu yıl Maldivler seyahati planlayabilirsiniz. Maldivler turist vizesi almak diğer birçok ülkeye göre çok kolay. Siz sadece ne zaman gideceğinizi ve kaç gün kalacağınızı planlayın yeter. 

  Maldivler Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Türkiye’den Maldivler vize başvurusu yapmanıza gerek yok. Diğer birçok ülkeyi turist olarak ziyaret edebilmek için Türkiye’den vize başvurusu yapılması gerekiyor. Hatta günümüzde bazı ülkelere vize almak çok zor. Ancak Maldivler, bu ülkelerin dışında kalıyor. Maldivler ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılmış olan anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Umuma Mahsus ve Hizmet Pasaport Hamilleri Maldivler’e yapılacak olan seyahatler için 30 gün boyunca vizeden muaf tutulur. Bu sayede Türkiye’de herhangi bir Maldivler vize başvuru süreci söz konusu değil. 
  Maldivler’e 30 günlük bir seyahat gerçekleştirmek için son 2 sayfası boş ve seyahat başlangıç tarihi itibariyle geçerliliği minimum 6 ay olan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yola çıkabilirsiniz. Maldivler, tüm dünya ülkelerine 30 gün süreyle vizesiz giriş izni veya ülkeye varışta vize veriyor. Sadece Hindistan ve Brunei vatandaşları bu uygulamanın dışında. Çünkü Hindistan ve Brunei vatandaşları için Maldivler vize muafiyeti bulunuyor. Maldivler’e giriş yaparken sınır kapısında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için seyahat planınıza dair belgeleri (otel rezervasyonu vb.) hazırda bulundurmanız faydalı olur. 
  Türkiye’den Maldivler’e 30 güne kadar yapılacak olan seyahatlerde Maldivler vize ücretleri uygulanmıyor. Ancak 30 günden daha uzun süre Maldivler’de konaklamak isterseniz Maldiv Cumhuriyeti Konsolosluğu ile irtibata geçerek ücret karşılığında 60 günlük vize alabilirsiniz. 

  Maldivler, tropik iklim kuşağında bulunduğu için yılın herhangi bir döneminde aralıklı yağış ihtimali olabilir. Maldivler, Türkiye’den 6.320 km uzaklıkta. Direkt uçuşlar 8 saat, aktarmalı uçuşlar yaklaşık 12 saat sürüyor. Maldivler’e aktarmalı uçuşlar Katar,Abu dhabi, Dubai üzerinden gerçekleşiyor. 
  Harika bir balayı veya romantik bir tatil için Maldivler’de başkent Male Adası, Ayada Maldives Adası, Safari Adası, Maafushi Adası, Iru Veli Adası, Vilu Reef Adası ve Thulhagiri Adası tercih edilebilir. Yerel halk ile iç içe bir tatil deneyimi için Maafushi Adası’nı, su üzerinde bulunan bungalovlarda romantik bir tatil için Thulhagiri Adası’nı, alışveriş yapmak ve tarihi güzellikleri görmek için başkent Male Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Mistik sürprizlerle karşılaşmak ve muhteşem manzaralara tanıklık etmek için resort adaları mutlaka ziyaret edilmesi gereken adalardandır.

  Maldivler Seyahati İçin Vize Gerekiyor mu?

  Maldivler’e 30 güne varan seyahatler için Türkiye’den vize alınması gerekmiyor. 6 aylık geçerliliği olan ve son iki sayfası boş olan herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile vizesiz Maldivler’e gidebilirsiniz. Türkiye’den vize alınmadığı için Maldivler vize reddi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak ülkeye turist olarak girişte sorun yaşamamak için uçak ve otel rezervasyonu gibi belgeleri yanınızda bulundurmanız önemli. Maldivler’de bulunduğunuz süreyi uzatmak için 30 günün sonunda ülkeden çıkış yaparak tekrar giriş yapabilirsiniz. 

  Üniversite hayatını bu güzel ülkede geçirmek isteyen kişilerin Maldivler öğrenci vizesi işlemlerini yapabilmesi için öncelikle Maldivler’de bulunan herhangi bir üniversiteden kabul davetiyesi alması gerekiyor. Ülkenin öğrencilerden talep ettiği belgeler hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak için Maldivler Konsolosluğu’na müracaat edilmesi faydalı olur.  
  Turistik geziler ve eğitim dışında iş için de Maldivler’e gidebilirsiniz. Ancak Maldivler çalışma vizesi alabilmek için Maldivler Çalışma Bakanlığı’dan çalışma izni alınması gerekiyor. Maldivler’de çalışma izni genellikle 6 ay ile 1 yıllık süreyle veriliyor. Ancak istisnai durumlar ve büyük yatırımlar söz konusu olduğunda 2 yıllık çalışma izni alabilirsiniz. Maldivler Schengen bölgesi ülkelerinden olmadığı için Maldivler transit vizesi alınmasına gerek yoktur. 
  Unutulmaz bir Maldivler tatili geçirebilmeniz için HaydiMaldivlere olarak, size özel tatil seçeneklerini bütçeniz ve istekleriniz doğrultusunda planlıyoruz. 

  Çok Okunanlar
  • Maldivler Balayı Turumuz
   Maldivler Balayı Turumuz
   • Maldivler Balayı
   • Şubat 2020
   Tamamını Oku
  • Maldivlerde Yerel Yaşam
   Maldivlerde Yerel Yaşam
   • Maldivler Yerel Yaşam
   • Ocak 2020
   Tamamını Oku
  • En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   • Su Altı Restaurantı
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku
  • CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   • Türk Medyası Maldivler'de
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku