loading
Maldivler Vize ve Pasaport İşlemleri

Maldivler Vize ve Pasaport İşlemleri

İçindekiler

  Balayı ve romantik tatil denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri Maldivler’dir. Doğal güzellikleri sayesinde tropikal cennet olarak adlandırılan Maldivler tüm dünyanın gözdesidir. Hayranlık uyandıran doğasının yanı sıra harika otelleriyle de ünlüdür. Dünya çapında bir üne sahip olunca haliyle insanın aklına, Maldivler vize şartları nelerdir, nasıl gidilir, soruları geliyor. Maldivler’e giriş şartlarına geçmeden önce bu muhteşem ülkeyi daha yakından tanıyalım.

  Hint Okyanusunda, ekvatorun tepe noktasında yer alan Maldivler’in resmi adı, Maldiv Cumhuriyeti’dir. 26 Temmuz 1965 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmış olan ülkenin büyük bir bölümünü Müslümanlar oluşturuyor. 1200 adadan oluşan ancak sadece 200 adada yerleşimi bulunan Maldivler’in başkenti Male’dir. Ülkede 281 adada yerleşim olsa da bunların 150 tanesi yerlilerin yaşayacağı şekilde tasarlanmıştır. Geriye kalan 131 ada, lüks turistik adalar olarak tasarlanmıştır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Maldivlerde hangi dil konuşulur merak ediyorsanız “Maldivlerde Hangi Dil Konuşuluyor?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Maldivler Vize İstiyor Mu?

  Türkiye’den Maldivler vize başvurusu yapmanıza gerek yok. Diğer birçok ülkeyi turist olarak ziyaret edebilmek için Türkiye’den vize başvurusu yapılması gerekiyor. Hatta günümüzde bazı ülkelere vize almak çok zor. Ancak Maldivler, bu ülkelerin dışında kalıyor. Maldivler ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılmış olan anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Umuma Mahsus ve Hizmet Pasaport Hamilleri Maldivler’e yapılacak olan seyahatler için 30 gün boyunca vizeden muaf tutulur. Bu sayede Türkiye’de herhangi bir Maldivler vize başvuru süreci söz konusu değil. 

  Maldivler Pasaport İstiyor Mu?

  Evet, Maldivler'e seyahat etmek isteyen tüm yabancı uyruklu kişilerin geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Ancak, Türkiye vatandaşları için Maldivler'e turistik seyahatlerde vize muafiyeti bulunmaktadır. Yani, Türkiye vatandaşları turistik amaçlı Maldivler'e seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur, ancak ülkeye girişte geçerli bir pasaport göstermeleri zorunludur.

  Pasaportunuzun, Maldivler'e varış tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, Maldivler'e girişte dönüş biletinizi ve konaklama rezervasyonunuzu göstermeniz istenebilir.

  Maldivler'de Uzun Süreli Kalış ve Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Maldivler, turkuaz suları, beyaz kumlu plajları ve lüks tatil köyleriyle ünlüdür. Ancak, bu tropik cennette 30 günden fazla kalmak isterseniz, vize uzatma işlemlerini bilmelisiniz. Maldivler seyahati için kaç gün ayırmak gerektiğini merak ediyorsanız detaylı bilgi için Maldivler Kaç Günde Gezilir yazımızı inceleyebilirsiniz!

  Maldivler'de 30 Günden Fazla Kalma İzni

  Turistik amaçlı Maldivler'e gelen ziyaretçilere havaalanında 30 günlük vize verilir. Bu süre, ücretsiz olarak verilen bir turist vizesidir. Ancak, 30 günü aşkın bir süre boyunca Maldivler'de kalmak istiyorsanız, vize uzatma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

  Maldivler’e 30 günlük bir seyahat gerçekleştirmek için son 2 sayfası boş ve seyahat başlangıç tarihi itibariyle geçerliliği minimum 6 ay olan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yola çıkabilirsiniz. Maldivler, tüm dünya ülkelerine 30 gün süreyle vizesiz giriş izni veya ülkeye varışta vize veriyor. Sadece Hindistan ve Brunei vatandaşları bu uygulamanın dışında. Çünkü Hindistan ve Brunei vatandaşları için Maldivler vize muafiyeti bulunuyor. Maldivler’e giriş yaparken sınır kapısında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için seyahat planınıza dair belgeleri (otel rezervasyonu vb.) hazırda bulundurmanız faydalı olur. 

  Türkiye’den Maldivler’e 30 güne kadar yapılacak olan seyahatlerde Maldivler vize ücretleri uygulanmıyor. Ancak 30 günden daha uzun süre Maldivler’de konaklamak isterseniz Maldiv Cumhuriyeti Konsolosluğu ile irtibata geçerek ücret karşılığında 60 günlük vize alabilirsiniz. 

  Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Başvuru Formu: Maldivler Vize Dairesi'nden veya resmi web sitesinden edinebileceğiniz vize uzatma başvuru formunu doldurun.

  Gerekli Belgeler: Pasaport fotokopisi, konaklama rezervasyonu, dönüş biletiniz ve günlük 100 Amerikan Doları'nı karşılayabileceğinize dair mali belgeleri hazırlayın.

  Başvuru Ücreti: Vize uzatma başvurusu için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücreti ödedikten sonra makbuzunuzu saklayın.

  Başvurunuzu Gönderin: Tüm belgelerinizle birlikte Maldivler İmmigrasyon Dairesi'ne başvurun.

  Vize Uzatma Süreci ve Bekleme Süresi

  Vize uzatma başvurunuz, Maldivler İmmigrasyon Dairesi tarafından değerlendirilecektir. Genellikle, başvurunuzun sonucunu öğrenmek için 2-3 iş günü beklemeniz gerekmektedir. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, Maldivler'de kalmak için ek 30 gün daha hakkınız olacaktır.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Vize uzatma başvurusunda bulunurken, Maldivler'de kaldığınız süre zarfında herhangi bir suç işlemediğinize dair bir beyanda bulunmanız gerekebilir.

  Vizenizin süresi dolduktan sonra ülkede kalmaya devam ederseniz, bu durum yasa dışı kabul edilir ve cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

  Maldivler'de Vize İşlemleri Sırasında Sıkça Karşılaşılan Sorunlar

  Türkiye’den vize alınmadığı için Maldivler vize reddi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak ülkeye turist olarak girişte sorun yaşamamak için uçak ve otel rezervasyonu gibi belgeleri yanınızda bulundurmanız önemli. Maldivler’de bulunduğunuz süreyi uzatmak için 30 günün sonunda ülkeden çıkış yaparak tekrar giriş yapabilirsiniz. 

  Maldivler Öğrenci Vizesi

  Üniversite hayatını bu güzel ülkede geçirmek isteyen kişilerin Maldivler öğrenci vizesi işlemlerini yapabilmesi için öncelikle Maldivler’de bulunan herhangi bir üniversiteden kabul davetiyesi alması gerekiyor. Ülkenin öğrencilerden talep ettiği belgeler hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak için Maldivler Konsolosluğu’na müracaat edilmesi faydalı olur.  

  Maldivler Çalışma Vizesi

  Turistik geziler ve eğitim dışında iş için de Maldivler’e gidebilirsiniz. Ancak Maldivler çalışma vizesi alabilmek için Maldivler Çalışma Bakanlığı’dan çalışma izni alınması gerekiyor. Maldivler’de çalışma izni genellikle 6 ay ile 1 yıllık süreyle veriliyor. Ancak istisnai durumlar ve büyük yatırımlar söz konusu olduğunda 2 yıllık çalışma izni alabilirsiniz. Maldivler Schengen bölgesi ülkelerinden olmadığı için Maldivler transit vizesi alınmasına gerek yoktur. 

  Haydimaldivlere Ekibinden Tavsiye!

  Maldivler, tropik iklim kuşağında bulunduğu için yılın herhangi bir döneminde aralıklı yağış ihtimali olabilir. Maldivler, Türkiye’den 6.320 km uzaklıkta. Direkt uçuşlar 8 saat, aktarmalı uçuşlar yaklaşık 12 saat sürüyor. Maldivler’e aktarmalı uçuşlar Katar,Abu dhabi, Dubai üzerinden gerçekleşiyor. 

  Harika bir balayı veya romantik bir tatil için Maldivler’de başkent  Ayada Maldives Adası, Safari Adası, Oblu Xperience Adası, Iru Veli Adası, Vilu Reef Adası ve Thulhagiri Adası tercih edilebilir. Yerel halk ile iç içe bir tatil deneyimi için Maafushi Adası’nı, su üzerinde bulunan bungalovlarda romantik bir tatil için Ayada Adası’nı, alışveriş yapmak ve tarihi güzellikleri görmek için başkent Male Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Mistik sürprizlerle karşılaşmak ve muhteşem manzaralara tanıklık etmek için resort adaları mutlaka ziyaret edilmesi gereken adalardandır.

  28 Ocak, 00:01