loading
MALDİVLER PRATİK BİLGİLER

MALDİVLER PRATİK BİLGİLER

İçindekiler

  Maldivler’de İletişim

  Maldivler’in resmi dili Divehi. Hintçe, Arapça ve İngilizce’den esintiler barındıran bir Sri Lanka dili. Ülkenin farklı kesimlerinde farklı lehçeler mevcut. Turistik yerlerde hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. Yerel yaşamın içlerine doğru girdiğinizde ise İngilizce bilen insan bulmanız zorlaşacaktır.

  Pek ihtiyacınız olmayacak ama Maldivler’de trafik soldan akıyor. Tatil için gideceğiniz adalarda zaten trafik yok. Başkent Male’de ve birkaç yerel adada daha motorlu taşıt trafiği var sadece. Adalar arası ulaşım için deniz uçakları ve sürat motorları kullanılıyor.

  Maldivler’de genel olarak geçerli elektrik prizleri bizdekinden farklı. Yatay girişleri olan tarzda priz kullanıyorlar. Birçok oteldeki prizler, insanların zorluk çekmemesi adına, her türlü fişe uyumlu olacak şekilde universal olarak tasarlanmış. Öyle değilse bile çok yüksek ihtimalle kalacağınız odada sizin için hazır adaptörler olacaktır. Ancak turistik olmayan bölgelere giderseniz yanınızda bir seyahat adaptörü bulundurmanız gerekli.

  Maldivler Sağlık, Güvenlik
  Maldivler  genel anlamda son derece güvenli bir ülke. Dikkat etmeniz gereken sadece birkaç küçük nokta var: Ekvator güneşi çarpar, fazla kızarmamaya dikkat edin. Bir de hindistan cevizi ağaçlarının altında fazla dolaşmayın; yüksekten zaman zaman düşebilen hindistan cevizleri oldukça tehlikeli.

  Başkent Male’ye giderseniz soldan akan ve bol motor trafiği olan yollarda dikkatli olun. Son olarak, suya girerken, hemen her yerde  olan mercan kayalıklarına dikkat edin, oldukça keskinler.

  Ülkede bir hastalık riski yok. Herhangi bir aşı olmanız gerekmiyor. Her otelin 24 saat doktoru ve reviri var. Ancak özel ilaçlara ihtiyacınız olma durumu varsa yanınızda götürün; izole adalarda spesifik ihtiyaçlarınız karşılanamayabilir.

  Maldivler Para Birimi  

  Maldivler’in para birimi rufiya. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 7 Rufiya (Ağustos 2014). Ülkede Amerikan Doları da yaygın olarak kullanımda. Yanınızda dolarla gidip, hiç yerel paraya çevirmeseniz bile sıkıntı yaşamazsınız. Zaten resort otellerde rufiya neredeyse geçmiyor, herşey Amerikan Doları üzerinden. Lokal adalarda ise, özellikle turistik olmayan yerlerde fiyatlar rufiya cinsinden. Ancak dolar verseniz de kabul ediyorlar, para üstü olarak rufiya veriyorlar.

  Parayı çevirip çevirmemeniz arasında kur farkı olarak da pek birşey değişmeyecektir. Sadece turist ekseninden çıkıp yerel yaşama karışacaksanız bir miktar çevirmeniz kullanışlı olabilir; sadece otelde kalacaksanız gerek yok.

  Maldivler Türkiye Saat Farkı

  Maldivler’de sene boyu aynı saat dilimi kullanılıyor. Dolayısıyla yaz saati uygulamasında olduğumuz dönemde bizden 3 saat ilerdeler, biz normal saat diliminde olduğumuz kış aylarında ise aramızdaki fark 2 saat.

  Ancak şöyle de değişik bir detay var: Maldivler’de bazı oteller, müşterilerini gün ışığından daha fazla faydalandırmak adına kendi farklı saat dilimlerini uygulayabiliyorlar. Dolayısıyla kaldığınız otelde böyle ekstra bir uygulama olursa kendinizi buna göre ayarlamalısınız. Esasen saatle pek işiniz olmayacak ancak en azından yemek zamanını kaçırmamanız fena olmaz.

  Seyahat planlamasında ihtiyacınız olacak detaylı bilgiler Maldivler Gezi Rehberi’nde.

  Sırtçantalılar'dan Engin Kaban  haydimaldivlere.com için yazdı.

   

  19 Ağustos, 01:08