loading
Seyşeller

Seyşeller

02 Mart, 00:03

Seyşeller, Hint Okyanusu’nda yer alan takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Madagaskar’ın kuzeydoğusunda yer alan bu ada ülkesi, Afrika’nın ise yaklaşık olarak 1.500 km doğusunda bulunur.

Bu küçük bir Afrika ülkesinin resmi adı Seyşeller Cumhuriyetidir. İngilizce olarak, Republic of Seychelles olarak anılırken Fransızca ismi ise République des Seychelles’dir. Creole dilinde ise The Repiblik Sesel olarak anılır. 2019 senesinde yapılan nüfus sayımına göre ada nüfusu 95 binden fazladır.

Seyşeller’in Heyecanlı Tarihi

Özellikle geçmiş zamanlarda denizcilerin uğrak noktası olan bu ada ülkesini gören ilk Avrupalı Vasco de Gama’dır. O çağlarda, özellikle Afrika ve Asya arasındaki ticaretin uğrak bir noktasıydı. 1756’dan sonra Fransız kontrolüne geçen adanın ismi, Fransız Maliye Bakanı Jean Moreau de Séchelles’den gelir. 1790’lardan sonra İngiltere bu adalardaki Fransız kontrolüne itiraz etmiştir. Müzakereler sonrası bir süre tarafsız kalsa da 1810 senesinde İngiltee kontrolüne geçmiştir. 1966 ve 1970 yılında yapılan seçimler sonrası, 1976 yılında cumhuriyet olarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Seyşeller’de Cumhurbaşkanı halk oylaması ile beş yılık görev süresi ile seçilir. Ülkenin Cumhurbaşkanı Ekim 2016 senesinde göreve gelen Danny Faure’dir. Ülke İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations), Uluslararası La Francophonie Örgütü (OIF) ve Uluslarararsı Hint Okyanusu Komisyonu Indian Ocean Commission (IOC) üyesidir.

Seyşeller Cumhuriyeti Coğrafyası ve İklimi

Seyşeller Cumhuriyeti bir takımada ülkesidir. Yaklaşık yüzölçümü 493 km2’dir. Seyşeller Cumhuriyeti resmi duyurusuna göre 155 ada olsa da bazı kaynaklara göre bu sayı 115’dir. Bu sayı içerisinde büyük adalar kadar adacıklar, mercan adaları, granit adalar ve kayalıklarda yer alır. Adalar genel olarak granit bunun yanı sıra volkanik türde dağlık arazi yapısına sahiptir. Ülkenin en büyük adası 142 km2 ile Mahé Adasıdır.

Seyşeller ekvatora yakın olması sebebi ile ılıman iklimin hâkim olduğu bir ülkedir. Bu yumuşak iklim neredeyse yılın her ayı devam eder. Ortalama sıcaklık ise 25 ile 30 dereceler arasındadır. Kısa süreli yağışlar olan ülkede yüksek bölgelerde yağış miktarı artabilir.

Kozmopolit Kültürel Yapısı ile Seyşeller

Seyşeller anaerkil bir toplum yapısına sahiptir. Kadınlar toplumda önemli rol oynar. Özellikle ev yaşamında anne en güçlü roldedir. Çeşitli halk müziğinin etkin olduğu ülkede Avrupa, Afrika ve Asya müziklerinin etkisini görmekte mümkündür. Özellikle perküsyon müzik tarzı popülerdir.

Ülkede uzun süre İngiliz sömürgesinde kalsa da Fransız kültürünün etkileri daha fazladır. Ülke nüfusunun ortalama %20’si İngilizce kökenli soy ismine sahipken, Fransızca kökenli soy ismine sahip kişilerin oranı %70’lere varır. Ülke, birbirinden farklı ırk, din ve kültürlerden insanların kozmopolit yaşamının renkli bir karışımıdır.

Seyşeller Turizm Cennetidir

Ülke, sürdürülebilir turizm modelinde dünya üzerinde lider bir ülkedir. Turizmi ve çevreyi korumak için ciddi ve katı yasalar bulunur. Geliştirilen model doğal çevreyi korurken, turizmi de teşvik eder. Adalardaki arazilerin nerede ise % 50’si doğal koruma altındadır.

Hem flora hem de fauna açısından bu ada ülkesi çok geniş biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Muhteşem mercan resifleri birbirinden farklı deniz hayvanlarına ev sahipliği yapar. Belgelenen kayıtlara göre bazı resiflerde 1000’den fazla balık türü bulunur.

Bu ada ülkesi, dünyanın cennet köşelerinden birisidir. Masmavi suları, egzotik su altı ve su üstü yaşamı ile bembeyaz kumsalları Seyşelleri cennetten çıkma bir yer yapar. Özellikle bu bölge balayı turizmi açısından en popüler destinasyonlardan birisidir.

Balık tutmadan dalışa kadar birçok aktivitenin yer aldığı bu ada ülkesinde, lüks otellerde farklı konseptlerde tatil yapma imkânı bulunur. Birçok adası ıssız olan ülke, dünyanın en iyi plajlarına ev sahipliği yapar. Hatta bazı plajları neredeyse el değmemiş haldedir. Adaların okyanus sularında, mavinin birbirinden farklı tonlarını kolaylıkla görebilirsiniz.

Seyşeller mutfağına deniz ürünleri hakimdir. Deniz ürünleri içerisinde köpekbalığı veya kaplumbağa eti gibi farklı lezzetleri de deneyebilirsiniz. Pirinç ve meyve temel gıdalar arasındadır. Bir plaj ülkesi olan Seyşeller de, hindistancevizi lezzeti hem yiyecek hem de içeceklerde öne çıkar.

Çok Okunanlar
 • Maldivler Balayı Turumuz
  Maldivler Balayı Turumuz
  • Maldivler Balayı
  • Şubat 2020
  Tamamını Oku
 • Maldivlerde Yerel Yaşam
  Maldivlerde Yerel Yaşam
  • Maldivler Yerel Yaşam
  • Ocak 2020
  Tamamını Oku
 • En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
  En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
  • Su Altı Restaurantı
  • Temmuz 2014
  Tamamını Oku
 • CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
  CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
  • Türk Medyası Maldivler'de
  • Temmuz 2014
  Tamamını Oku