loading
Seyşeller Hakkında ve Tarihi

Seyşeller Hakkında ve Tarihi

01 Mart, 00:03

İçindekiler

  Seyşeller, Hint Okyanusu’nda yer alan takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Madagaskar’ın kuzeydoğusunda yer alan bu ada ülkesi, Afrika’nın ise yaklaşık olarak 1.500 km doğusunda bulunur.

  Bu küçük bir Afrika ülkesinin resmi adı Seyşeller Cumhuriyetidir. İngilizce olarak, Republic of Seychelles olarak anılırken Fransızca ismi ise République des Seychelles’dir. Creole dilinde ise The Repiblik Sesel olarak anılır. 2019 senesinde yapılan nüfus sayımına göre ada nüfusu 95 binden fazladır.

  Seyşeller’in Heyecanlı Tarihi

  Özellikle geçmiş zamanlarda denizcilerin uğrak noktası olan bu ada ülkesini gören ilk Avrupalı Vasco de Gama’dır. O çağlarda, özellikle Afrika ve Asya arasındaki ticaretin uğrak bir noktasıydı. 1756’dan sonra Fransız kontrolüne geçen adanın ismi, Fransız Maliye Bakanı Jean Moreau de Séchelles’den gelir. 1790’lardan sonra İngiltere bu adalardaki Fransız kontrolüne itiraz etmiştir. Müzakereler sonrası bir süre tarafsız kalsa da 1810 senesinde İngiltere kontrolüne geçmiştir. 1966 ve 1970 yılında yapılan seçimler sonrası, 1976 yılında cumhuriyet olarak bağımsızlığını kazanmıştır.

  Seyşeller’de Cumhurbaşkanı halk oylaması ile beş yılık görev süresi ile seçilir. Ülkenin Cumhurbaşkanı Ekim 2016 senesinde göreve gelen Danny Faure’dir. Ülke İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations), Uluslararası La Francophonie Örgütü (OIF) ve Uluslarararsı Hint Okyanusu Komisyonu Indian Ocean Commission (IOC) üyesidir.

  Seyşeller Cumhuriyeti Coğrafyası ve İklimi

  seyseller-tatili

  Seyşeller Cumhuriyeti bir takımada ülkesidir. Yaklaşık yüzölçümü 493 km2’dir. Seyşeller Cumhuriyeti resmi duyurusuna göre 155 ada olsa da bazı kaynaklara göre bu sayı 115’dir. Bu sayı içerisinde büyük adalar kadar adacıklar, mercan adaları, granit adalar ve kayalıklarda yer alır. Adalar genel olarak granit bunun yanı sıra volkanik türde dağlık arazi yapısına sahiptir. Ülkenin en büyük adası 142 km2 ile Mahé Adasıdır.

  Seyşeller ekvatora yakın olması sebebi ile ılıman iklimin hâkim olduğu bir ülkedir. Bu yumuşak iklim neredeyse yılın her ayı devam eder. Ortalama sıcaklık ise 25 ile 30 dereceler arasındadır. Kısa süreli yağışlar olan ülkede yüksek bölgelerde yağış miktarı artabilir.

  Kozmopolit Kültürel Yapısı ile Seyşeller

  Seyşeller anaerkil bir toplum yapısına sahiptir. Kadınlar toplumda önemli rol oynar. Özellikle ev yaşamında anne en güçlü roldedir. Çeşitli halk müziğinin etkin olduğu ülkede Avrupa, Afrika ve Asya müziklerinin etkisini görmekte mümkündür. Özellikle perküsyon müzik tarzı popülerdir.

  Ülkede uzun süre İngiliz sömürgesinde kalsa da Fransız kültürünün etkileri daha fazladır. Ülke nüfusunun ortalama %20’si İngilizce kökenli soy ismine sahipken, Fransızca kökenli soy ismine sahip kişilerin oranı %70’lere varır. Ülke, birbirinden farklı ırk, din ve kültürlerden insanların kozmopolit yaşamının renkli bir karışımıdır.

  Seyşeller Türkiye'den vize istiyor mu?

  Egzotik bir cennet olan Seyşeller, Türk vatandaşlarının vize almadan ziyaret edebildiği ülkeler arasında yer alır. Bu güzel ülkeye pasaport türlerinde seyahat edeceklerin ister iş olsun ister turizm amaçlı olsun seyahatleri 90 güne kadar vizeden muaf tutulmuştur.

  Ancak Şeyseller’e seyahat edecekseniz, bu seyahat sırasında aşı ve bulaşıcı hastalıklarla alakalı olarak bilgi alınmasında fayda vardır. Bu bilgileri Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinden kolaylıkla elde edebilirsiniz.

  Seyşeller pahalı mı?

  Tatil yapmayı hele ki yurtdışında tatil yapmak isteyenlerin en merak ettiği konuların başında maliyetler gelir. Tatil cenneti sayılan Seyşeller konusunda da aynı konu sıklıkla merak edilir. Türkiye’ye daha yakın noktalardaki tatillere göre pahalı bir tatil destinasyonudur denilebilir. Ancak Seyşeller’deki tatil planlarınızın içeriği maliyetleri belirleyen bir unsurdur. 

  Uzak bir destinasyon olması yiyecek fiyatlarını artırırken bu bölgenin balayı turizmi içinde çok tercih edilmesi fiyatları etkileyen bir noktaların başında gelir. Ancak iyi bir planlamayla kolayca makul bir tatil bütçesi ile bu güzel ülkede keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

  Seyşeller Turizm Cennetidir

  Ülke, sürdürülebilir turizm modelinde dünya üzerinde lider bir ülkedir. Turizmi ve çevreyi korumak için ciddi ve katı yasalar bulunur. Geliştirilen model doğal çevreyi korurken, turizmi de teşvik eder. Adalardaki arazilerin nerede ise % 50’si doğal koruma altındadır.

  Hem flora hem de fauna açısından bu ada ülkesi çok geniş biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Muhteşem mercan resifleri birbirinden farklı deniz hayvanlarına ev sahipliği yapar. Belgelenen kayıtlara göre bazı resiflerde 1000’den fazla balık türü bulunur.

  Bu ada ülkesi, dünyanın cennet köşelerinden birisidir. Masmavi suları, egzotik su altı ve su üstü yaşamı ile bembeyaz kumsalları Seyşelleri cennetten çıkma bir yer yapar. Özellikle bu bölge balayı turizmi açısından en popüler destinasyonlardan birisidir.

  Balık tutmadan dalışa kadar birçok aktivitenin yer aldığı bu ada ülkesinde, lüks otellerde farklı konseptlerde tatil yapma imkânı bulunur. Birçok adası ıssız olan ülke, dünyanın en iyi plajlarına ev sahipliği yapar. Hatta bazı plajları neredeyse el değmemiş haldedir. Adaların okyanus sularında, mavinin birbirinden farklı tonlarını kolaylıkla görebilirsiniz.

  Seyşeller mutfağına deniz ürünleri hakimdir. Deniz ürünleri içerisinde köpekbalığı veya kaplumbağa eti gibi farklı lezzetleri de deneyebilirsiniz. Pirinç ve meyve temel gıdalar arasındadır. Bir plaj ülkesi olan Seyşeller de, hindistancevizi lezzeti hem yiyecek hem de içeceklerde öne çıkar.

  Seyşeller uçak ile kaç saat?

  Son yılların en sevilen Maldivler tatil noktalarından biri olan Seyşeller uçak ile ortalama 7 ila 10 saat arasında sürmektedir. Daha önce körfez ülkelerinden aktarmalı yapılan uçuşlarla ortalama 10 saat veya aktarma sebebi ile biraz daha fazla sürebiliyordu. Ancak THY’nın direkt başlayan seferleri ile 7 saat 50 dakika uçuş süreci sonrasında ülkeye varabilirsiniz. İsterseniz de İstanbul’dan Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar Havayolları aktarmalı olarak seyahat de edebilirsiniz.

  Çok Okunanlar
  • Maldivler Balayı Turumuz
   Maldivler Balayı Turumuz
   • Maldivler Balayı
   • Şubat 2020
   Tamamını Oku
  • Maldivlerde Yerel Yaşam
   Maldivlerde Yerel Yaşam
   • Maldivler Yerel Yaşam
   • Ocak 2020
   Tamamını Oku
  • En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   En Sulu Yemeğe Buyurmaz mısınız?
   • Su Altı Restaurantı
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku
  • CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   CNN Türk ve Sirtçantalilar Maldivler'de
   • Türk Medyası Maldivler'de
   • Temmuz 2014
   Tamamını Oku